GeneralRTB (Gerçek Zamanlı Hedefleme)

July 24, 2019by smpl.
https://www.hellosmpl.com/wp-content/uploads/2019/07/rtb-gercek-zamanli-hedefleme-1280x853.jpg

Müşteri Yönetimi ekibimizden Begüm Dinçer, RTB (Gerçek Zamanlı Hedefleme) sistemini sizin için derledi.

Dijital reklam dünyasının en gözde modellerinden biri olan RTB (Gerçek zamanlı hedefleme) kullanıcıların ilgi alanlarına göre, doğru yer ve doğru zamanda hedef kitleye doğru reklam gösterimi yapan bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Reklam alanları için anlık ihale sistemi gibi açık arttırma usulü ile çalışan bu sistem, çerezler yardımıyla kullanıcıların ilgi alanlarını aktif olarak takip ederek 50 milisaniyede en yüksek teklif veren markanın reklam gösterimini sağlamaktadır. Hem reklam veren hem de yayıncı açısından olumu yönde fayda sağlamayı hedefleyen RTB, reklam sistemlerini programatik satın alma dünyasına hızlıca entegre ediyor.

Programatik satın alma sürecinin en önemli parçası olan Gerçek Zamanlı Hedefleme (RTB) sisteminde yayıncılar reklam alanlarını normal satın alma sürecindeki gibi kampanya öncesinde reklam verenlere rezerve ederek ayırmak yerine; reklam veren ilgili platforma bağlanarak belirlenen hedef kitleye göre reklam alanlarını filtreleyerek belirliyor ve satın almak istediği görüntülenmeler için uygun bulduğu fiyat teklifini yapıyor. Yaptığı teklif, o hedef kitlenin gösterimleri için verilen rakip tekliflerden daha yüksekse istediği görüntülenmeyi satın alarak reklamını yayınlayabiliyor.

Reklam veren ve yayıncı/ajansın aynı ortamda bulunduğu bu ekosistem her iki taraf için de maksimum fayda sağlamayı hedeflemektedir. RTB (Gerçek Zamanlı Hedefleme), kullanıcının o anki ilgi alanına göre paralel bir gösterim yaptığından kullanıcının reklam ile etkileşime girme oranını en üst düzeye yükseltiyor. Böylelikle markaların reklam yatırımlarından en iyi dönüş alma oranı artıyor.

Yayıncının operasyon maliyetlerini düşürmesini sağlayan RTB, boş envanter olarak da adlandırılan kullanılmayan envanterlerini bu sistem ile değerlendirebilmelerini sağlarken aynı zamanda yayınlanan içeriklerden daha fazla gelir elde edebilmelerini sağlıyor.

RTB Sistemi Nasıl Çalışır?

Bir örnekle açıklamak gerekirse; Tatil planı yapıyorsunuz. Otel ve otobüs bileti bakıyorsunuz. Birkaç farklı tatil, otobüs firması websitesi gezdiniz, sonrasında RTB sisteminin yayıncısı olan herhangi bir websitesine girdiğinizde reklam alanları tatil reklamları olarak güncellenerek gösterim yapılıyor. RTB sistemi kaynaklı bir sitede gösterim yapan X tur şirketi bu şekilde, hedef kitlesi olan potansiyel müşterisini, gezdiği diğer sitelerde de yakalayarak reklamdan maksimum dönüş alma oranını arttırıyor.

Teknik olarak ise; kullanıcı RTB altyapılı siteye girdiğinde tarayıcı reklam sunucusuna çağrı yapar. Reklam sunucusu görevi hızlıca SSP(Supply Side Platform)’ye bırakır. SSP (Supply Side Platform) en yüksek fiyat teklifi için alanı DSP (Demand Side Platform)’lere anlık açık arttırmaya çıkartır. En yüksek teklifi veren reklam veren belirlenir, web sitesine aktarılan bilgi sonrası reklam gösterimi gerçekleşir.

DSP – Demand Side Platform (Talep Yönlü Platformlar)

Dijital reklam envanteri alıcılarının hesaplarını birden fazla reklam borsasında yönetmelerini ve farklı Ad Exchange’ler üzerinden satın alma yapmasını sağlayan bir teknoloji sistemi olan DSP; çeşitli trafik kaynaklarını, alıcılarını ve satıcılarını tek bir ara yüzde bir araya getiren bir platformdur. Yayıncıların çoklu kaynaklardan envanter toplamasına, toplanılan bu kaynakların optimize edilmesine ve anlık açık arttırmaya girmesine yardımcı olur.

SSP – Supply Side Platforms (Arz Yönlü Platformlar)

SSP olarak kısaltılmış olan Supply Side Platform terimi, yayıncıların reklam verenlerden envanterleri için en iyi teklifi almalarına yardımcı olan çalışan ve yayıncı için reklam alanlarının hangi format ile ne kadar fiyata satılacağı hakkında öneriler sunan bir platform.

https://www.hellosmpl.com/wp-content/uploads/2018/12/smpl.png
https://www.hellosmpl.com/wp-content/uploads/2018/12/smpl.png
Subscribe

If you wish to receive our latest news in your email box, just subscribe to our newsletter. We won’t spam you, we promise!

  smpl.

  smpl. is an Omni-channel Growth Platform that simplifies the lives of Digital Marketers, Growth Hackers and CRM Managers; and help them drive GROWTH and LOYALTY for their businesses.

  Subscribe

  If you wish to receive our latest news in your email box, just subscribe to our newsletter. We won’t spam you, we promise!

   smpl.

   smpl. is an Omni-channel Growth Platform that simplifies the lives of Digital Marketers, Growth Hackers and CRM Managers; and help them drive GROWTH and LOYALTY for their businesses.

   Copyright by smpl. All rights reserved.