GeneralFunnel optimizasyonu nedir, nasıl yapılır?

May 21, 2019by smpl.
https://www.hellosmpl.com/wp-content/uploads/2019/05/CTR-2-2-1280x853.jpg

Websitesi üzerinden dönüşüm elde etmeyi amaçlayan tüm markaların üzerine sürekli araştırma yaptığı funnel optimizasyonu, dönüşüm adımlarının maksimum gelir elde etmek amacıyla geliştirilmesi ve düzenlenmesi anlamına gelir. Dilimize tünel optimizasyonu olarak çevrilen terim, sitenizden elde ettiğiniz gelirlerin arttırılmasında hayati öneme sahiptir.

Optimizasyon çalışmalarının sürekli olarak sürdürülmesi ve güncel trendler ile güncellenmesi, ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürme konusunda en kritik noktalardan biridir.

Tünel Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Sitenizden elde etmek istediğiniz dönüşümün türüne göre değişen optimizasyon süreci, belirli bir sistematik ve mantık çerçevesinde olmalıdır.

Dönüşüm tünelinizin ilk adımından başlayarak adım adım ilerletilecek optimizasyon sayesinde gelirlerinizin katlanarak artması mümkündür. Bir e-ticaret sitesini ele aldığımızda dönüşüm tüneli, sepet adımından başlar ve çoğunlukla sırası ile adres bilgileri adımı, kargo seçenekleri adımı ve ödeme adımı ile devam eder. Sepet sayfanızdan bir sonraki adım olan adres bilgileri adımına geçiş oranının düşük olması, kullanıcıların sepet sayfasında yeterli bilgiyi bulamadıkları anlamına gelebilir.

Özellikle online satışa yeni başlayan markalarda sepet adımından tünel terk etme oranının yüksek olması, kullanıcıların markanızı tanımamaları dolayısıyla yaşadıkları güvensizlikler ya da çekincelerden kaynaklı olabilir. Daha önce sitenizden alışveriş yapmış kullanıcıların yorumlarını ve marka olarak sunduğunuz iade ve ödeme seçeneklerini sepet adımında göstermek, bu çekincelerin önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Tünel optimizasyonu sürecinin çeşitli versiyonların karşılaştırılması şeklinde ilerletilmesi, sitenizin gelirlerini maksimize etmenizde oldukça önemlidir. Kullanıcıların neden tüneli terk ettikleri hakkında fikir sahibi olmak için çıkış esnasında anketler yaratabilir, gerçek kullanıcıların yorumları ile funnel optimizasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Funnel Optimizasyonu İçin İpuçları

Sitenizdeki dönüşüm tünelini sürekli olarak takip etmeniz ve nerelerde sorun yaşandığını tespit etmeniz, optimizasyonun ilk adımıdır. Site ziyaretçilerinizi analiz etmek için kullandığınız Google Analytics hesabınızda tünelinizi inceleyebilir ve kullanıcıların hangi adımda dönüşüm tamamlamaktan vazgeçtiğini belirleyebilirsiniz.

Kullanıcıların büyük kısmının belirli bir adımda dönüşümden vazgeçtiğini tespit etmeniz halinde, öncelikle bu adıma odaklanarak yaşanan sorunları belirlemek için anketlerden yararlanabilirsiniz. Sorunları belirledikten sonra ise A/B testleri ve çok değişkenli testlerden yararlanarak ideal tünel yapısını oluşturabilir ve kullanıcılarınıza tam olarak istedikleri deneyimi sunabilirsiniz.

smpl.on çözümlerimiz, tünel optimizasyonu konusunda minimum teknik gereklilik gerektirecek şekilde sitenizin gelirlerini maksimize eder. Funnel adımlarınızın analizi, anket çalışmaları ve A/B test çalışmaları ile ziyaretçilerinizin sitenizden bekledikleri kusursuz tüneli yaratmak için teknik ekiplerinize bağlı kalmadan çalışmalar yapabilir ve sonuçlarını kısa süre içinde görebilirsiniz.

Smpl. ile çalışmalarınızı hemen başlatmak ve online dönüşümlerinizi katlayarak arttırmak için bize buradan ulaşabilirsiniz.

https://www.hellosmpl.com/wp-content/uploads/2018/12/smpl.png
https://www.hellosmpl.com/wp-content/uploads/2018/12/smpl.png
Subscribe

If you wish to receive our latest news in your email box, just subscribe to our newsletter. We won’t spam you, we promise!

  smpl.

  smpl. is an Omni-channel Growth Platform that simplifies the lives of Digital Marketers, Growth Hackers and CRM Managers; and help them drive GROWTH and LOYALTY for their businesses.

  Subscribe

  If you wish to receive our latest news in your email box, just subscribe to our newsletter. We won’t spam you, we promise!

   smpl.

   smpl. is an Omni-channel Growth Platform that simplifies the lives of Digital Marketers, Growth Hackers and CRM Managers; and help them drive GROWTH and LOYALTY for their businesses.

   Copyright by smpl. All rights reserved.