BlogGeneralDijital Pazarlamada Fiyatlandırma Modelleri

July 18, 2019by smpl.
https://www.hellosmpl.com/wp-content/uploads/2019/07/fiyatlandirma-modelleri.png

Günümüzde ürün ve hizmetleri olabildiğince fazla sayıda kişiye duyurmak ve satışlarını artırmak isteyen firmaların bu hedeflere ulaşmak için tercih ettiği en etkili kanallardan biri hiç şüphesiz dijital pazarlamadır. Pek çok farklı fiyatlandırma modeli bulunması, markanız ve kampanyanız için doğru modeli seçerek ilerleyebilmenizi sağlıyor.

Bu anlamda dijital reklamlar, firmaların marka bilinirliğine katkıda bulunurken aynı anda online satışlarının artmasını da sağlıyor. Küçük ya da büyük birçok firma dijital reklamcılık sayesinde yüksek reklam bütçesine ihtiyaç duymadan ürünlerini, kampanyalarını ve markalarını tanıtabiliyor. Dijital reklamlar yoluyla artık reklama yapılan yatırımları sonuçları net olarak görülebiliyor ve ödeme sistemleri bu yönteme göre değişebiliyor.

Gösterim Başına Fiyatlandırma (Cost per Mille- CPM)

Gösterim başına fiyatlandırma sisteminde reklam veren reklamının görüntülenmesi başına ödeme yapar. Dijital reklamının 1.000 kez görüntülenmesi 1 birim olarak hesaplanır ve ona göre ücretlendirilir. CPM fiyatlandırmasında ziyaretçinin reklamı görüntülemesi yeterlidir.

CPM, marka bilinilirliğinin arttırılmasında ve bilinçaltını kullanarak online pazarlamada oldukça etkili olmakla birlikte; firmalara, farklı mecralardaki reklam gösterimlerini karşılaştırma konusunda fayda sağlayabilir. Markalar gösterim başına fiyatlandırma modeli ile sıklıkla ziyaretçinin karşısına çıkarak güven kazanmayı amaçlamaktadır. CPM fiyatlandırma uygulamalarında piyasa standartları, bannerın büyüklüğü, sitede nereye konumlandırılacağı ve formatına göre değişkenlik göstermektedir. Genel bir standart henüz oturulmamış olsa da piyasada talep edilen dijital reklam fiyatları CPM başına 1-10 TL arasında değişmektedir. Bu fiyat aralığını banner türü ve site kalitesine göre artırabilmek yayıncının insiyatifindedir.

Doldurulan Form Başına Fiyatlandırma (Cost Per Lead – CPL)

Bu fiyatlandırma yöntemiyle yayıncılar, yönlendirdikleri bir sitedeki belirli bir formun/verinin kullanıcı tarafından doldurulmasından gelir elde edebilmektedir. Böylece reklam veren tarafından önceden hedeflenmiş olan eylemin gerçekleşmesi üzerinden reklam maliyeti hesaplanmaktadır. Bu fiyatlama modeli, özellikle hizmet satışı yapan ya da talep toplayan markalar için idealdir.

Tıklama Başına Fiyatlandırma (Cost Per Click – PPC/CPC)

Yayıncılar ziyaretçi trafiğini artırmak için kendi sitelerini ya da diğer reklam araçlarını kullanarak, kampanya sayfalarına kullanıcı çekmeyi hedeflemektedir. Yapılacak ödeme, yayınlanan reklamın tıklanması üzerinden hesaplanır.

Google Ads ve Google Display Network olarak isimlendirebileceğimiz Google Reklamları, Facebook reklamları için genel olarak tercih edilen CPC fiyatlandırma sistemidir. Sitesinin trafiğini artırmayı hedefleyen ve sunduğu ürünler ile ilgili kullanıcı kitlesini sitesine çekmek isteyen reklam verenler bu yöntem ile reklam görseline veya bağlantısına yapılan  tıklama başına ödeme yapar.

Satış Başına Fiyatlandırma (Cost Per Sale – CPS)

Geri dönüşü en yüksek reklam modellerinden biri olan CPS modeli Affiliate Marketing satış metodların başında gelmektedir. Reklamınızın CPS sonucuna ulaşması için sırayla önce gösterilmesi, sonra tıklanması ve sonra satış işlemlerinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Reklam veren ürünlerin satışının yapılacağı bir link aracılığıyla ürünü veya hizmeti kullanıcılara sunarak maksimum geri dönüşü elde etmeye çalışır. Satış başına fiyatlandırma linki bir istatistik paneli yardımıyla takip edilir ve böylece hem reklam veren hem de yayıncı yapılan başarılı satışları görerek ne kadar ödeme kazanacağını öğrenebilir.

İndirme Başına Fiyatlandırma (Cost Per Download – CPD)

İndirme/yükleme başına fiyatlandırma genellikle yazılım ve reklam yazılımı sağlayıcıları için bağlı kuruluş programları aracılığıyla yürütülen performans başına ödeme modelidir. Bu fiyatlandırma yönteminde ölçümleme kullanıcının yönlendirildiği uygulamayı/dosyayı indirmesi ile yapılmaktadır.

İzleme Başına Fiyatlandırma (Cost Per View – CPV)

Çoğunlukla video reklamlar için kullanılan fiyatlama modelinde, videonun belirli bir kısmının izlenmesi için maliyetlendirme yapılır. Örneğin 12 dakikalık bir videonun 30 saniye izlenmesi bir dönüşüm kabul edilir ve 30 saniyeden uzun süre videonun izlendiği oturumlar için maliyetlendirme yapılır.

 

https://www.hellosmpl.com/wp-content/uploads/2018/12/smpl.png
https://www.hellosmpl.com/wp-content/uploads/2018/12/smpl.png
Subscribe

If you wish to receive our latest news in your email box, just subscribe to our newsletter. We won’t spam you, we promise!

  smpl.

  smpl. is an Omni-channel Growth Platform that simplifies the lives of Digital Marketers, Growth Hackers and CRM Managers; and help them drive GROWTH and LOYALTY for their businesses.

  Subscribe

  If you wish to receive our latest news in your email box, just subscribe to our newsletter. We won’t spam you, we promise!

   smpl.

   smpl. is an Omni-channel Growth Platform that simplifies the lives of Digital Marketers, Growth Hackers and CRM Managers; and help them drive GROWTH and LOYALTY for their businesses.

   Copyright by smpl. All rights reserved.