GeneralCTR Nedir, nasıl hesaplanır?

May 22, 2019by smpl.
https://www.hellosmpl.com/wp-content/uploads/2019/05/blog-2-1280x864.jpg

İngilizce “Click Through Rate” kelimelerinin baş harflerinden oluşan CTR kavramı Türkçe’de “Tıklanma oranı” anlamına gelen anahtar kelimelerin ve reklamların ne kadar iyi performans gösterdiğini ölçmek için kullanılan bir online reklamcılık terimidir.

CTR nedir sorusunun en kapsamlı cevabı; mail, bağlantı, uygulama, web site gibi online kanallardan başlatılan sürecin başarısını ölçmek için kullanılan ve dilimize tıklama oranı olarak çevrilmiş olan bir performans kriteridir.

CTR oranı ne kadar yüksekse yapılan çalışma da o kadar başarılı olunmuş demektir.

CTR oranı kaç olmalı ya da kaç olursa yeterlidir sorusunun cevabı ise kampanyanın türüne, hedef kitlesine göre değişkenlik gösterebilir. Bu oran markanın adına verilen bir arama ağı tanıtımında %60 olabilirken, bir ürün grubu için oluşturulan jenerik bir tanıtımda %8 seviyesinde performans gösterebilir. Bu aşamada %8’lik tıklama oranını %60’lık bir marka reklamı ile karşılaştırmak doğru olmaz. Bu nedenle oran analizlerini belirli segmentlere ayırmak daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

CTR Nasıl Hesaplanır?

Örnek olarak siteye yerleştirilen bir reklam 1000 kişi tarafından görüntülendi ve 10 kişi tarafından tıklandı.

10/ 1000= 0.01

Yani CRT (tıklanma oranı) = %1 olarak hesaplanmalıdır.

Yayıncılar genellikle reklam ücretlendirmelerinde bu oranları kullanmaktadır. Görüntülenme sayısı kadar tıklanma oranları da önemlidir.

CTR Oranını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bir reklamdaki CTR’ı çeşitli faktörler etkileyebilir, bu nedenle sorunun kesin bir cevabı yoktur. Göz önünde bulundurulması gereken faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Kitleler ve hedefleme
 • B2B veya B2C
 • Marka ya da markasız
 • Bir anahtar kelimenin arama hunisindeki yeri
 • Reklam metninin yaratıcı mesaj içermesi – CTA (call to action)
 • Teklifin türü
 • Görünen URL
 • Görüntüler / tasarım
 • Endüstri rekabetçiliği

 

CTR Nasıl Optimize Edilir?

CTR (tıklanma oranı) optimizasyonu; işletmelerin reklam kampanyalarından en iyi şekilde yararlanmaları için kritik öneme sahiptir. Şirketler; kopya, başlık, konu satırı, resim, anahtar kelime ve açıklama gibi tıklamaları yönlendiren öğelerin performansını arttırarak CTR’ı artırır. Mevcut birkaç yöntem veya CTR optimizasyonu şunları içerir:

 • İçerik metnini iyileştirme: Kullanılan kelimeler müşterilerin ilgisini çekecek veya onları uzaklaştıracaktır. Hedef kitleye en çok hitap eden dil kullanılmalıdır.
 • Harekete geçirme ifadesinin ayarlanması: “Buraya tıklayın” gibi genel ve talepkar CTA (click to action)’lardan uzak durulmalıdır. “Erken rezervasyonla indirim fırsatlarından faydalanın” gibi bir bağlantının üzerine tıklayarak müşterinin alacağı avantajları vurgulamaya odaklanılmalıdır.
 • Anahtar kelimeleri değiştirme: Düşük CTR, yanlış kitlenin hedeflendiğine bir işareti olabilir. Anahtar kelimelere ve hedefleme öğelerine dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Kitlenin tanınması: Hedef kitlenin en çok kullandığı pazarlama kanalında ne zaman aktif oldukları, etkilendiği kelimeler ve cümleleri analiz etmek gerekmektedir.
 • Tasarım güncelleme: Yapılan çalışma görsel öğeler içeriyorsa verilen mesajdan uzaklaşılmadan müşteriyi cezbedecek tasarımlar kullanılmalıdır.
https://www.hellosmpl.com/wp-content/uploads/2018/12/smpl.png
https://www.hellosmpl.com/wp-content/uploads/2018/12/smpl.png
Subscribe

If you wish to receive our latest news in your email box, just subscribe to our newsletter. We won’t spam you, we promise!

  smpl.

  smpl. is an Omni-channel Growth Platform that simplifies the lives of Digital Marketers, Growth Hackers and CRM Managers; and help them drive GROWTH and LOYALTY for their businesses.

  Subscribe

  If you wish to receive our latest news in your email box, just subscribe to our newsletter. We won’t spam you, we promise!

   smpl.

   smpl. is an Omni-channel Growth Platform that simplifies the lives of Digital Marketers, Growth Hackers and CRM Managers; and help them drive GROWTH and LOYALTY for their businesses.

   Copyright by smpl. All rights reserved.