GeneralCall to Action Nedir? Ne İçin Kullanılır?

May 30, 2019by smpl.
https://www.hellosmpl.com/wp-content/uploads/2019/05/call-to-action-cta-nedir-1280x853.jpg

Harekete/eyleme geçiren mesaj, hareket çağrısı gibi farklı şekillerde Türkçe karşılılığı olan Call to Action (CTA), hedefin karşı tarafı harekete geçirecek tasarım ve düzenlemeler ile daha kısa sürede gerçekleştirilmesini amaçlayan bir pazarlama stratejisidir.

Hedeflenen bu yönlendirmenin satış gerçekleştirme, etkinliğe katılım sağlama veya bir dosyanın/programın indirilmesini sağlamak gibi amaçları olabilir. “Sipariş Ver, Abone Ol, Keşfet, Detayları Gör, Hemen Tıkla, İncele, Alışverişe Başla, Hemen İndir, Sınırlı Stok, Sınırlı Kontenjan, Ürüne Dön, Bizimle İletişime Geç, Hemen Al” gibi kelime/kelime öbekleri CTA örneği olarak gösterilir. Bu kelimelerin kullanımı ile belirlenen hedefe kullanıcı/müşteri yönlendirilir.

CTA dahilinde kullanıcıları hedefe yönelten veya harekete geçiren mesajlar özgün görsel tasarımlar ile zenginleştirilmelidir. Kullanılan butonun rengi ve tasarımı oldukça önemlidir. Buton rengi sayfada herhangi bir yerde kullanılmayan, canlı ve dikkat çekici olmalıdır. Buton boyutu sayfa içerisinde rahatlıkla ayırt edilebilen bir tasarıma sahip olmalıdır. Tüm bunlar kullanılacak metni destekleyerek olumlu sonuç elde edilmesini sağlar. Ayrıca A/B testlerinden de faydalanarak hangi tasarım ve seçimden daha fazla etkileşim sağlanabildiğini test edilebilir. Kullanıcıyı harekete geçiren mesaj (CTA) için kullanılan kelime/kelime öbeği sayfanın amacı, tasarımı ve potansiyel kitle ile olan uyumu yakaladığı takdirde beklenen sonuçları daha verimli bir şekilde elde edilebilir.

Sayfada Call to Action ifadelerini kalıcı başlıklara, satın alma sayfalarına, reklamlara, sayfa/makale sonlarına konumlandırılabilir. Sayfada uygun olan yerlerin stratejileri kurgulanabilir. Önemli olan, kullanıcının ilgisini çekebilmek ve daha fazla dönüşüm sağlamaktır.

 

Etkili Call To Action (CTA) Özellikleri

İlgi Çekici Tasarım: Call to Action (CTA) ifadelerinin müşterilerin ilgisini çekebilmesi ve onları harekete geçirir nitelikte olabilmesi için görsel tasarımları oldukça önemlidir. Web sitesi ile uyumu, kullanılan yazı fontu, metnin ve arka planın rengi, eğer CTA ifadesini bir buton yardımıyla iletiliyorsa; kullanılan butonun şekli, büyüklüğü, rengi, sayfada nereye konumlandırıldığı da önemlidir.

Aksiyona Çağıran İfadeler

Oluşturulan metnin dikkat çekici, hareket bildirici ve kullanıcıyı harekete geçirici olması gerekmektedir.

Kullanılan İfadeleri Anlaşılır ve Güvenilir Olması

İfadeler karmaşıklıktan uzak, net ve kısa olmalıdır. Kullanılan ifadelerin karışık olmaması ve aynı zamanda müşteriye vadedilen indirim veya hediye çeki gibi içeriklerin yönlendirilen sayfada verilmesi müşteri güveninin kazanılmasına yardımcı olacak, müşteride marka açısından güven veren bir imaj bırakacaktır.

Stratejiyle Uygun Açılış Sayfası

Call to action genellikle kullanıcıları belirlenen bir açılış sayfasına yönlendirdiği zaman etkili olabilmektedir. Eğer yönlendirilen sayfa sitenin herhangi bir sayfası ise beklenen etki oluşmamaktadır. Örneğin, sitedeki CTA “İletişim” sayfasına yönlendiriyor olabilir, bu sayfa bir açılış sayfası değildir dolayısıyla beklenen etkiyi göstermeyecektir. Bunun yerine istenilen eylemin gerçekleştirilmesini sağlayacak özel sayfalar oluşturulmalıdır.

https://www.hellosmpl.com/wp-content/uploads/2018/12/smpl.png
https://www.hellosmpl.com/wp-content/uploads/2018/12/smpl.png
Subscribe

If you wish to receive our latest news in your email box, just subscribe to our newsletter. We won’t spam you, we promise!

  smpl.

  smpl. is an Omni-channel Growth Platform that simplifies the lives of Digital Marketers, Growth Hackers and CRM Managers; and help them drive GROWTH and LOYALTY for their businesses.

  Subscribe

  If you wish to receive our latest news in your email box, just subscribe to our newsletter. We won’t spam you, we promise!

   smpl.

   smpl. is an Omni-channel Growth Platform that simplifies the lives of Digital Marketers, Growth Hackers and CRM Managers; and help them drive GROWTH and LOYALTY for their businesses.

   Copyright by smpl. All rights reserved.