GeneralBounce Rate Nedir?

May 26, 2019by smpl.
https://www.hellosmpl.com/wp-content/uploads/2019/05/growth3-1280x854.jpeg

Bounce rate, websitenizin herhangi bir sayfasına giren ve başka sayfaları görüntülemeden sitenizi terk eden ziyaretçileri yüzdesel olarak ifade eden bir parametredir. Tek sayfa görüntüledikten sonra çıkış yapılan ziyaretlerin, sayfanızın toplam ziyaret sayısına oranlanması ile elde edilir.

Dilimize Hemen Çıkma Oranı olarak çevrilen parametre, her 100 ziyaretin kaçında tek bir sayfa görüntülendiğini belirtir.

Bounce Rate Nasıl Analiz Edilir?

Farklı sektörler için ortalama bounce rate oranları farklılık gösterse de, genellikle %40 ile %50 arasındadır. %40’ın altındaki hemen çıkma oranı başarılı olarak kabul edilebilir, %50’nin üzerindeki oranlar ise sayfalarınızda teknik bir sorun olabileceği ya da içeriklerinizi geliştirmeniz gerektiği anlamına gelebilir.

Hemen çıkma oranı, pazarlama çalışmalarınızı analiz etmek için kullanabileceğiniz bir ölçümdür. Ziyaretçilerinizin beklentilerine cevap verip vermediğinizi ölçmek ve hangi sayfaların daha fazla dikkat gerektirdiğine karar vermek için bounce rate metriğini kullanabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin beklentilerini karşılamak ve sayfalarınızın ziyaretçiler için daha etkileşimli olmasını sağlamak, sitenizin arama motorlarında başarılı bir şekilde ön plana çıkmasını sağlar.

Bounce Rate Hangi Faktörlerden Etkilenir?

Yüklenme Hızı

Mevcut site tasarımınızı sadeleştirerek, imaj ve kaynak dosyalarınızı optimize ederek yüklenme hızınızı düşürebilirsiniz. Ayrıca mevcut yönlendirmeleriniz ile butonlarınızın ve menülerinizin tasarımı da yüklenme hızınızla birlikte kullanıcılarınızın deneyimini pozitif yönde etkiler.

Uyumluluk

Sitenizin mobil cihazlar ve farklı tarayıcılar ile uyumlu çalışıyor olması, ziyaretçilerinizin deneyimlerini pozitif yönde etkiler. Böylece ziyaretçileriniz içeriğinize daha rahat ve sorunsuz ulaşır.

Etkileşim Tanımlamaları

Hemen çıkma oranı yüksek olan sayfalarınızı detaylı olarak inceleyerek, sayfa içerisinde aslında etkileşim yaratan ancak sayfa URL’ini değiştirmeyen alanları belirlemeniz önemlidir. Sayfanızda varolan bir videonun oynatılması ya da bir formun tamamlanması gibi etkileşim yaratan işlemleri Google Analytics gibi analiz araçlarınızda sayfa etkileşimi olarak tanımlayarak bounce rate oranınızı düşürebilirsiniz.

İçerik

Sayfa içeriğinizin hedef kitlesine uygun olmasının yanı sıra trafik kaynaklarınızın da doğru kitleleri hedefliyor olması hemen çıkma oranlarınızı etkiler.

Bounce rate optimizasyonu, belirtilen tüm bu faktörlerdeki iyileştirmeler ile mümkündür. Websitenizi ziyaret eden kullanıcı kitlesine uygun içerikler, ziyaret sürelerinizi arttıracak ve hemen çıkma oranlarınızı düşürecektir.

Bounce rate ortalamaları sektörlere ve içeriklere göre farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak bakıldığında;

İçerik siteleri için 40 – 60% aralığında,

Kurumsal sitelerde 30 – 50% aralığında,

Blog siteleri için 70 – 98% aralığında,

E- ticaret sitelerinde ise 20 – 40% aralığındadır.

Bounce rate oranınız bu aralıkların üst limitlerine yakınsa ya da bu aralıktan daha yüksek ise smpl.on çözümleri ile hemen çıkma oranınızı düşürebilir ve websitenizden elde ettiğiniz gelirleri arttırabilirsiniz.

smpl.on çözümlerimiz hakkında bilgi almak ve çalışmalarınızı hemen başlatmak için bize buradan ulaşabilirsiniz.

https://www.hellosmpl.com/wp-content/uploads/2018/12/smpl.png
https://www.hellosmpl.com/wp-content/uploads/2018/12/smpl.png
Subscribe

If you wish to receive our latest news in your email box, just subscribe to our newsletter. We won’t spam you, we promise!

  smpl.

  smpl. is an Omni-channel Growth Platform that simplifies the lives of Digital Marketers, Growth Hackers and CRM Managers; and help them drive GROWTH and LOYALTY for their businesses.

  Subscribe

  If you wish to receive our latest news in your email box, just subscribe to our newsletter. We won’t spam you, we promise!

   smpl.

   smpl. is an Omni-channel Growth Platform that simplifies the lives of Digital Marketers, Growth Hackers and CRM Managers; and help them drive GROWTH and LOYALTY for their businesses.

   Copyright by smpl. All rights reserved.